Amerika'dan Peynir ve Tereyağı İthal Edilecek!

İthalat Kalemine Süt Ürünleri de Girdi! Üç yıl aradan sonra Türkiye, Amerika’dan süt ürünleri ithal edecek...

Amerika'dan Peynir ve Tereyağı İthal Edilecek!
Amerika'dan Peynir ve Tereyağı İthal Edilecek! Hilal Mert

İthal edilen hayati önem taşıyan ürünlere süt ürünleri de eklendi! Üç yıl aradan sonra Türkiye, Amerika’dan süt ürünleri ithal edecek. Amerika Tarım Bakanlığı(USDA)’nın raporuna göre 3 yıldan beri sertifika sorunu nedeniyle Amerika’dan yapılamayan süt ürünleri ithalatı bu sorunun çözülmesi ile yeniden başlayıyor...

USDA’nın ‘Süt ürünleri için Türkiye pazarı açıldı’ başlıklı raporunda ABD’nin Türkiye süt ürünleri piyasasını yeniden açmak için müzakereler yürüttüğü belirtilerek, 31 Temmuz 2018 itibariyle sorunun çözüldüğü ve Türkiye’ye ihracatın başlayacağı ifade edildi.

USDA’nın yayımladığı raporda Türkiye’nin büyük bir süt üreticisi olduğu, ancak her yıl yaklaşık 213 milyon dolar değerinde süt ürünleri ithal ettiği ifade edildi.

Ürünler arasında peynir, tereyağı, bebek maması ve laktoz vb. ürünler bulunuyor. Sağlık sertifikası süresi dolmadan önce, Türkiye’nin ABD’den süt ürünleri ithalatının 2014’te 24.2 milyon dolara ulaştığı, bunun büyük bölümünün tereyağı olduğu açıklandı....

NELER OLMUŞTU?

ABD ile Türkiye arasında rahip Brunson krizi ile başlayan soğuk savaş karşılıklı vergi yaptırımları ile devam etmişti. ABD, Türkiye'den alınan çelik ve alüminyum ürünlerinen alınan yüzde 20 vergiyi yüzde 50'ye çıkardı ardından Türkiye Cumhurbaşkanı kararı ile ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanan oranlar yüzde 100 artırıldı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD 'li teknoloji devi Apple marka telefonlar iiçin boykot çağrısında bulundu...

Amerika Peynir Tereyağı İthal süt ve süt ürünleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Piyasalar
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
YKS Tercih Dönemi Ne Zaman Bitiyor? YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?