Akaryakıtta Dev Birleşme Haziran’da Tamamlanıyor

Türkiye Petrolleri ve Turkuaz Petrol'ün birleşme süreci Haziran 2018'de tamamlanacak.

Akaryakıtta Dev Birleşme Haziran’da Tamamlanıyor
Akaryakıtta Dev Birleşme Haziran’da Tamamlanıyor

Türkiye’de faaliyet gösteren akaryakıt şirketlerinden olan “Türkiye Petrolleri” ve “Turkuaz Petrol”ün birleşme işlemi 2018 Haziran’da tamamlanacak. 

Zülfikarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İskendiyar Zülfikari yaptığı açıklamada Türkiye Petrolleri ile Turkuaz Petrolün birleşmesinin 2018 Haziran’da tamamlanacağını bildirdi. 

Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ’nin yüzde 100’lük hissesini 490 milyonluk bir bedel karşısılığında 2016 yılında satın alan Zülfikarlar Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İsfendiyar Zülfükari, iki akaryakıt şirketinin de Türkiye Petrolleri adı altında birleşeceğini bildirdi. 

Turkuaz Petrolleri ve Türkiye Petrolleri’nin birleşmesiyle birlikte akaryakıt pazarında 6. Sıraya yerleşeceklerini belirten Zülfikari, hedeflerinin ilk 3 şirket arasına girip uluslararası bir firma olmak olduğunu belirtti. Turkuaz Petrol’ün 380 ve Türkiye Petrol’ün ise 360 istasyonu olduğunu belirten Zülfikarı toplamda 700’ün üzerinde petrol istasyonlarının olduğunu belirtti. Geçtiğimiz sene Türkiye’nin en hızlı büyüyen 2. Akaryakıt şirketi olduklarını belirten Zülfikari yatırımlarının devam edeceğini de belirtti. 

Akaryakıt sektörünün zor günler geçirdiğini de belirten Zülfikari sektördeki yüzde 70’e varan vergi yükünün hem tüketicileri hem de kendilerini zorladığını belirtti. Zülfikari açıklamasında “"Akaryakıt sektöründe yaklaşık 100'e yakın dağıtım şirketi var. Tabiiki rekabeti getirir ama diğer yandan unutmamak gerekir ki akaryakıt sektörü devletin vergisini tahsil etme yükümlülüğü de var. Sektörün daha iyi hizmet vermesi için 100 rakamı biraz fazla. İleride sektörde konsolidasyon bekliyoruz" dedi.

 
turkuaz petrol türkiye petrolleri tp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş