Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV Zammı Geldi

Eşel mobil sistemine bir seferlik ara verildi, fiyatlara zam geldi...

Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV Zammı Geldi
Akaryakıt Fiyatlarına ÖTV Zammı Geldi Hilal Mert

Akaryakıttaki ÖTV oranları artırıldı bugün itibari ile arttırıldı. Konuya dair Cumhurbaşkanı Kararı bugünkü Resmi Gazete'de bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre 95 oktan kurşunsuz benzin için litre başına uygulanan 1.4920 TL özel tüketim vergisi 1.9944 TL'ye yükseltildi. Motorinde de litre başına uygulanan 0.9049 TL ÖTV 1.3610 TL'ye yükseltildi.

Dünya gazetesinin yayımladığı habere göre; motorinin litre fiyatının 45, benzinin 50, LPG'nin 30 kuruş arttı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) ise Twitter hesabından zammı farklı şekilde aktardı.

EPGİS'in aktarımı şu şekilde;

"Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı; Tüpraş çıkış fiyatlarında meydana gelen yükseliş nedeniyle 16/08/2018 tarihinden itibaren pompa satış fiyatlarına yansıtılmak üzere Motorin’de 54, Benzin’de 59, Otogaz’da 34 kuruş/litre Artış gercekleşmiştir."

Alınan bilgiye göre; petrol fiyatlarında ya da döviz kuruna bağlı artış yaşanması halinde vergi oranlarını otomatik düşürerek pompa fiyatlarının sabit kalmasını sağlayan eşel mobil sistemi ise bugünkü zammın ardından yine devam edecek.

bugünden itibaren geçerli olan bu zam ise; Eşel mobil sistemi devam edecek ancak bu düzenleme, oluşan vergi kaybının bir bölümünün telafi edilmesi için yapıldı.

Akaryakıt ÖT Zam EPGİS vergi döviz Eşel mobil sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor