85 Bin Türk, Londra'da Ev Sahibi Oldu

Londra'da emlak fiyatlarının düşük olmasını fırsat bilen Türk yatırımcıların sayısında yüzde 297 artış gösterdi...

85 Bin Türk, Londra'da Ev Sahibi Oldu
85 Bin Türk, Londra'da Ev Sahibi Oldu Hilal Mert

Türklerin Londra'ya ilgisi git gide artıyor! Bir çok Türk yatırımcının geçici fiyat düşüşünü fırsat olarak değerlendirdiğini ve alıma geçtiği Londra 'da son 5 yılda 85 bin Türk'ün Londra'dan ev aldı.

Bu istatiktikleri paylaşan Allytta Emlak Danışmanlığı Üst Yöneticisi (CEO) Neşe Jenkins. Son 2 yılda emlak almak için kendilerine ulaşan Türk yatırımcı sayısında yüzde 297 artış yaşandığını bildiren Neşe Jenkins, "Kaç Türk'ün Londra'dan konut aldığını kesin olarak bilmiyoruz. Ancak araştırmalarımıza göre, son 5 yılda 85 bin Türk'ün Londra'dan ev aldığını düşünüyoruz" dedi

Ayrıca Neşe Jenkins, dünyanın her yerinden gayrimenkul alıcılarının Londra'ya geldiğini, alımların iki ana amacının "yatırım" ve "oturum" olduğunu ifade ederek, Londra'da her yıl bölgede yüz binlerce gayrimenkulün el değiştirdiğini, milyarlarca sterlinlik konut satıldığını, dünyanın önde gelen zenginlerinin de buradan konut aldığını da anlattı.

Alınan bilgiye göre; Londra emlak pazarı son 20 yılda çok hızlı büyüdü. Ocak 1998'de 98 bin sterlin olan averaj fiyatları neredeyse yüzde 500'lük artış gösterdi ve Ocak 2018'de 485 bin sterline yükseldi. Aynı dönemde İngiltere genelindeki averaj emlak fiyatlarının 227 bin sterline yükseldi. Bu rakamların yükselmesinin nedeni yatırımcıların Londra'nın cazibesine kapılması.

Çeşitli kişiler, çıkar grupları ve siyasi partiler tarafından Birleşik Krallık'ın 1973'te Avrupa Birliği'nin önceli olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na katılmasından beri yürütülen bir siyasi hedef olan Brexit sonrası Londra'da konut fiyatlarının gerilemeye başladı. "İngiltere Tapu Sicil Dairesi verilerine göre, Londra'da emlak fiyatları mayısta Mart 2017'ye göre yüzde 0,7 geriledi. Bu düşüş, İngiltere'de 2009'da yaşanan finansal kriz doneminden bu yana en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Alınan bir diğer bilgiye göre; Mart 2019 ve 2020 sonrası için fiyat artışı bekleniyor. Londra'da emlak yatırımı yapmak isteyenler için gerçekten çok avantajlı bir dönem 2018. Önümüzdeki 5 yıl boyunca Londra'da emlak fiyatlarında ciddi artış bekleniyor.

Türklerin genellikle Londra'ya gidip geldikçe kalmak için 2+1 apartman dairesi almayı tercih ediyor. Satın alan Türklerin çoğu da çocuğunu okutmak için de Londra'da konut alıyor. ürklerin Londra'da ev almak için ayırdığı tutar ortalama 1 milyon sterlin. Son 2 yılda emlak almak için bize ulaşan Türk yatırımcı sayısında yüzde 297 artış gösterdi.

Londra yatırımcı fırsat Emlak konut
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor