657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nda Büyük Değişiklik Yapıldı

Yeni sistemde devleti yapılandıran kararnamelerde, kamu personel rejimine yönelik çeşitli maddeler yer aldı. İşte detaylar...

657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nda Büyük Değişiklik Yapıldı
657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nda Büyük Değişiklik Yapıldı Hilal Mert

Yeni sistemde devleti yapılandıran kararname yayımlandı. Devleti yapılandıran kararnameye göre; Kamu personel rejimi değişiyor. Kamuda "atm-bankamatik" memurluğu dönemi kapanıyor. Kızak kadro olarak adlandırılan müşavir kadroları azaltılacak. Bundan sonra Bakanlıklarda sadece 15 müşavir görev yapabilecek.

Kararnamede memurların kurumlar arası görevlendirilmelerine yönelik düzenleme de yapıldı. Kamu kurumlarında hakim ve savcılar hariç olmak üzere diğer memurların statülerine bakılmaksızın kurumlar arası görevlendirme süreleri bir yılı aşmamak üzere belirlenecek süre dolumunda gerekli görülürse bu süre birer yıl olmak üzere uzatılabilecek.

Yeni sistemde devleti yapılandıran kararnamede 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda 55 maddede teknik düzenleme yapıldı. Buna göre;

  1. Daire başkanı üstü kadrolar üst kademe yöneticisi sayıldı, buralara süreli olarak atama yapılacak.
  2. Diyanet İşleri Başkanlığı'na MEB'deki gibi sözleşmeli statüde alacağı personele 4 yıl hizmet şartı, daha sonra da 2 yıl kadrolu olarak çalışma şartı getirildi.
  3. Tüm müsteşar kadroları kaldırıldı. Müsteşarın görevini Bakan yardımcısı yürütecek.
  4. Bakanlıklarda bakan yardımcıları, bağlı kuruluşlarda başkanlar atanıp göreve başlayıncaya kadar mevcut müsteşarlar görevlerine devam edecek.
  5. Kamu kurumlarında müfettiş, denetmen, denetçi istihdam edilebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfettiş yardımcılık kadrolarına yapılacak yarışma sınavında başarılı olmak kaydıyla, öğretmen olarak en az sekiz yıl hizmeti bulunanlar arasından da atama yapılabilecek.
  6. Emekli olacak TRT personeline yüzde 30-50 oranında fazladan ikramiye verilecek. 65 yaş haddinden emekliliğine 5 yıl kalanlar talep ederse ikramiyesi yüzde 30 fazla ödenecek.
Kamu Memur atm bankamatik Kızak kadro müşavir 657 sayılı Devlet Memurları Yasası kamu personel rejimi Kararname TRT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş