28 Günlük Bedelli Askerlik Eğitiminin Maliyeti 1 Milyar TL

Türkiye'de 6 milyondan fazla kişinin dört gözle beklediği bedelli askerlik yasası çıktı çıkacak ama 28günlük eğitim için itirazlar var...

28 Günlük Bedelli Askerlik Eğitiminin Maliyeti 1 Milyar TL
28 Günlük Bedelli Askerlik Eğitiminin Maliyeti 1 Milyar TL Hilal Mert

Türkiye'de 6 milyondan fazla kişinin dört gözle beklediği bedelli askerlik yasası çıktı çıkacak.. 31 Aralık 1993 ve önce doğanları ilgilendiren yasayı 1 milyon 324 bin kişiyi kapsıyen bedelli askerlik yasası için 25 yaş sınırı ve 15 bin lira bedel ücreti belirlendi. Bedelli askerlik için ayrıca 28 gün zorunlu askerlik süresi şart koşuldu. 28 günlük temel eğitimden vazgeçilmesi yönünde çalışmalar sürerken, ilginç maliyet hesapları yapıldığı ortaya çıktı. Yarın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi beklenen bedelli askerlikte, 28 günlük eğitimin maliyeti 1 milyar, beklenen gelir 6 milyar lira olarak hesaplanıyor.

1 milyon 324 bin kişiyi kapsayan yasaya 400 bin başvuru yapılırsa 15 bin lira olarak belirlenen bedelliden devlet, 6 milyar liralık gelir elde edecek. 400 bin genci, 28 gün temel eğitime tabi tutmanın maliyetinin ise kişi başı aylık olarak 2-2 bin 500 lira olarak ifade ediliyor. Bu da 1 milyar lira harcamak demek.

Milli Savunma Bakanlığı, askere alış, terhis işlemleri dahil 7-8 ayrı grup halinde planlanan bu eğitimin, personel ve bürokrasi açısından yaratacağı külfetin de ayrı bir maliyet olduğu görüşünde.

Meclise yasayı veren AK Parti içinde 28 günlük temel eğitimden vazgeçilmesi yönünde görüş oluşmaya başladı. Yapılan maliyet hesaplarının bunda büyük etkisinin olduğu belirtiliyor. İktidara destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki gün Twitter hesabından konu hakkında görüş bildirdi. Bahçeli, “Bedelli askerliğin çıkmasını olumlu görüyor, gereğinin yapılmasını arzu ediyorum. Ancak 28 günlük teorik eğitim de nedir? Bedelliden istifade edecek kardeşlerimiz 28 günde deyim yerindeyse ‘yaylalar yaylalar’ türküsünü bile öğrenemeyeceklerdir” sözleri 28 günlük eğitim süresinin kaldırması yönünde fikir beyan etti.

Milli Savunma Bakanlığı TBMM erdoğan bedelli askerlik temel eğitim süresi maliyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
La Casa De Papel 3. Sezon Bölümleri Yayınlandı
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?
Kadir Gecesi Ne Zaman? 2019 Ramazan Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün?