15 Haziran Cuma Dolar Kaç Lira? Bayramda Dolar Artar Mı?

15 Haziran Cuma Ramazan Bayramı'nın ilk günü dolar kuru 4 lira 73 kuruş seviyelerinde seyrederken euro 5 lira 47 kuruş oldu.

15 Haziran Cuma Dolar Kaç Lira? Bayramda Dolar Artar Mı?
15 Haziran Cuma Dolar Kaç Lira? Bayramda Dolar Artar Mı? Umut Aslan

Merkez Bankası'nın art ard yaptığı hamleler sonrasında 4 lira 45 kuruş seviyelerine kadar düşen dolar bu haftanın başından itibaren tekrar yükselmeye başladı. Özellikle Amerkan Merkez Bankası'nın 25 baz puan faz artırımı kararından ve bu sene içerisinde Fed'in toplamda 4 faiz artırımı yapacağı kararını açıklamasının ardından yükselişe geçen dolar kuru, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi'den bugün gelen sözlü mesajlar sonrası daha da yükseldi ve gün içerisinde 4 lira 70 kuruşu gördü. Borsa İstanbul'un bayram tatiline girmesi dolayısıyla kapanmasından sonra da dolar kuru yükselmeye devam ederken 15 Haziran Cuma günü Ramazan Bayramı'nın ilk gününde ise 4 lira 73 kuruş seviyelerine kadar tırmandı.

14 Haziran Perşembe günü gelen açıklamaya göre, Avrupa Merkez Bankası, piyasa traderları tarafından merakla beklenen toplantısı sonucunda faizleri sabit bırakma kararı alırken, Banka varlık alımlarının da aralık ayı sonunda sonlandırılacağını açıkladı. Ekim ayı ile Aralık ayındaki varlık alımları da aylık olarak 15 milyar euro olacak. Varlık alımlarında aylık tutar 30 milyar euroydu. Bankanın karar metninde en azından 2019 yazına kadar faiz artışı olmayacağı da belirtildi. 

Bayramda Dolar Artar Mı?

Yurtiçindeki gelişmelere bakacak olursak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerden sonra ilk işlerinin OHAL uygulamasının kaldırılacağı yönündeki söylemleri iç piyasalarda olumlu etki yapsa da son gelen anket sonuçlarında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda bitmeyecek olarak gözükmesi ve iç siyasi belirsizliğin 2. tura kadar devam edebileceği endişeleri üzerine dolar ve euro kurları yukarı yönlü hareketlerini devam ettiriyorlar. Piyasa analistlerine göre Borsa İstanbul'un kapalı olacağı fakat Avrupa ve Amerika borsalarının açık olaağı bayramın birinci gününde de özellikle dolarda yukarı yönlü hareketlerin devam edebileceği öngörüsü geldi.

dolar artar mı bayramda dolar ne olur 15 haziran cuma dolar kaç lira dolar ve euro son durum ramazan bayramı dolar ve euro kaç lira oldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Öğretmenlere Müjde.. Ek Göstergeleri 3600'e Çıkarılıyor
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş
Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Beklentisi 5 Lira 43 Kuruş